Evropa Staví ITER: Cílí na Výrobu Hvězdné Energie na Zemi
Publikováno: 11.06.2025 22:02 | Autor: Jan Novák
Evropa má nového jaderného šampiona: Cílem je vyrobit hvězdu na Zemi
V srdci Evropy se rodí projekt, který by mohl navždy změnit naše chápání a využití energie. Nový jaderný šampion, mezinárodní termonukleární experimentální reaktor (ITER), který se staví ve Francii, si klade za cíl napodobit procesy, které se odehrávají ve středu Slunce a dalších hvězd.
Co je ITER?
ITER je největší a nejambicióznější energetický projekt zaměřený na fúzi, který kdy byl realizován. Spojuje technologické, finanční a intelektuální zdroje 35 zemí, včetně členů Evropské unie, USA, Ruska, Číny, Indie a dalších. Cílem ITER je demonstrace možnosti využití jaderné fúze jako bezpečného, nevyčerpatelného a ekologického zdroje energie.
Proč chce Evropa vyrobit hvězdu?
Hlavní motivací je snaha o řešení energetické krize a snižování závislosti na fosilních palivech, které jsou hlavní příčinou globálního oteplování. Jaderná fúze by mohla poskytnout téměř neomezené množství energie bez emisí skleníkových plynů, radiace, dlouhodobého jaderného odpadu nebo rizika jaderné katastrofy.
Jak ITER funguje?
Na rozdíl od tradičních jaderných reaktorů, které využívají štěpení atomů, ITER bude využívat fúzi, kde se dvě lehké atomové jádra spojí a vytvoří těžší jádro, přičemž se uvolní obrovské množství energie. Klíčem k tomuto procesu je vytvoření extrémně vysokých teplot a tlaků, které umožní jádrům spojit se. V ITER se toho dosahuje použitím tokamaku, donutovitě tvarovaného zařízení, které udržuje horký plyn, plazmu, pomocí silných magnetických polí.
Jaké jsou výzvy?
Jedním z hlavních technických výzev je udržení plazmy stabilní a dostatečně horké na dostatečně dlouhou dobu, aby fúze mohla probíhat efektivně. ITER se snaží dosáhnout tohoto cíle pomocí největšího a nejsložitějšího tokamaku, který kdy byl postaven.
Co to znamená pro budoucnost?
Pokud bude ITER úspěšný, otevře dveře k vývoji komerčních fúzních reaktorů, které by mohly začít nahrazovat stávající energetické zdroje již v druhé polovině 21. století. To by mohlo vést k radikální transformaci energetického sektoru a významně přispět k boji proti změně klimatu.
Zatímco cesta k fúzní energii je stále plná výzev a nezodpovězených otázek, Evropa s ITER ukazuje, že je připravena vést cestu k čistší a světlejší energetické budoucnosti. Vytvoření hvězdy na Zemi už není jen vědeckofantastickým snem, ale stává se hmatatelnou realitou.
Další zajímavé články
← Zpět na hlavní stránku